Politikams – dar vienas galvosūkis dėl nuostolingai dirbančios energetikos įmonės

Kam reikalingos nuostolingai dirbančios valstybinės energetikos įmonės? Lietuvos elektros energetikos asociacija (LEEA) jau kelerius metus bando įrodyti, kad tokios įmonės ne tik kad neneša naudos, bet priešingai – kenkia valstybės interesams. Ir, atrodo, jau atsiranda pritariančių tokiai pozicijai.

LEEA nuolat reiškė susirūpinimą dėl nuostolingai dirbančių valstybės įmonių “EnePRO” ir “Tetas” veiklos. Ledai pajudėjo tik darbą pradėjus naujajam „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkui ir generaliniam direktoriui Dariui Maikštėnui – metai iš metų nuostolingai dirbusi rangos paslaugų įmonė „EnePRO“ buvo patraukta iš rinkos.

Tokį žingsnį D.Maikštėnas argumentavo logiškai ir paprastai: “Ten, kur rinka veikia efektyviai, vyksta sveika konkurencija, manome, jog visiškai adekvatu mums joje nedalyvauti, o labiau susitelkti į pagrindinę mūsų veiklą”.

LEEA itin palankiai įvertino šį sprendimą. Jis paskatino dar kartą kreiptis į Seimo Energetikos komisiją dėl bendrovės “Tetas”. Komisijos prašoma imtis visų reikalingų priemonių, kad energetikos rangos paslaugų sektorius iki galo būtų išvalytas nuo nuostolingai dirbančių ir aiškių tikslų neturinčių valstybės įmonių.

“Norėtume atkreipti Energetikos komisijos narių dėmesį, kad kita nuostolingai dirbanti ir “Litgrid” AB įmonių grupei priklausanti UAB “Tetas” jau keletą metų iš eilės atkartoja “EnePRO” veiklos istoriją, tačiau “Litgrid” AB nesiima jokių veiksmų ydingai praktikai pakeisti. Tai neigiamai veikia rangos paslaugų sektorių ir mažina šios rinkos konkurencingumą, žlugdo privatų verslą, apie kurio rėmimą nuolat kalba Vyriausybė”, – rašoma LEEA kreipimesi.

2017 m. gegužės 10 d. Seimo Energetikos komisija jau svarstė klausimą dėl nuostolingai dirbančių valstybės įmonių veiklos tęstinumo. Tuomet Komisija buvo informuota, kad dar 2014 m. buvo suformuota “Litgrid” strategija UAB “Tetas” atžvilgiu. Šioje strategijoje įtvirtintas siekis, kad per trejus metus “Tetas” taptų stabiliai pelninga įmone ir tuomet būtų svarstomas “Tetas” pardavimo ar veiklos atsisakymo klausimas.

Praėjo ketveri metai, tačiau jokio sprendimo vis dar nėra. 2017 metais UAB “Tetas” nuostoliai siekė 2,7 mln. eurų.

LEEA tvirtina, kad argumentų išlaikyti nuostolingai veikiančią valstybės įmonę nėra, nes rinka veikia efektyviai – tarpusavyje konkuruojančios įmonės aktyviai dalyvauja “Litgrid” skelbiamuose darbų konkursuose. Su Lietuvos įmonėmis konkuruoja netgi užsienio rangovai, o kai kuriuose konkursuose varžosi net po 10-12 dalyvių.  

“Litgrid” strategija bendrovė “Tetas” atžvilgiu nėra įgyvendinama. Tad klausimai, kam reikalinga metai iš metų nuostolingai dirbanti įmonė, kodėl nenorima pasekti “Lietuvos energijos” pavyzdžiu ir kam naudinga tokia patinė situacija, tampa vis aktualesni. Į juos reikėtų labai aiškaus, pirmiausia politikų, atsakymo”, – teigė LEEA vadovas Kęstutis Jauniškis.