Energetikų rinka nepasotinama

„Energija – kaip deguonis: daugelis žmonių pradeda ja rūpintis tik jos netekę,“ – sakė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas NATO energetinio saugumo kompetencijos centro Vilniuje atidarymo metu. O ar galėsime tos energijos visada turėti be energetikos specialistų?

Kol nemažai prestižinėmis laikomų specialybių absolventų trina darbo biržos suolus, energetikos specialistų išskėstomis rankomis laukia darbdaviai ir… nesulaukia. Dėl kokių priežasčių? Stojantieji tiesiog nežino, jog elektros technologijų specialistai – taip pat programuotojai, tik pramoninių technologijų. Jų šiuo metu reikia tikrai ne mažiau nei informacinių technologijų profesionalų.

\"NordBalt

„Ypač didelė paklausa jaučiama elektros energetikos sistemų srityje. Kasmet šios srities specialistai sulaukia nemažai darbo pasiūlymų iš Lietuvos ir užsienio kompanijų. Šios specialybės studentai mielai priimami į įmones atlikti praktiką ir daugeliui iš jų vėliau pasiūlomos pastovios darbo vietos. Jau ketvirtaisiais studijų metais apie 80 proc. studentų dirba pagal specialybę“, – teigė Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto direktorius Gintaras Adžgauskas, kuris KTU įgijo inžinieriaus elektriko diplomą.

Lietuvos energetikos sektoriuje šiuo metu dirba virš 10 tūkstančių specialistų, kasmetinė darbuotojų kaita yra apie 10 proc., todėl siekdami pritraukti geriausius šalies energetikos specialistus universiteto absolventams įmonės siūlo aukštus atlyginimus ir įvairias motyvuojančias priemones.

„Turint omenyje šiuo metu Lietuvoje vykdomus strateginius energetikos projektus bei pasaulines tendencijas siekiant sumažinti CO2 išlakas, elektros energetikos svarba ateityje tik didės. Todėl šios srities specialistų trūkumas yra ne tik Lietuvos, bet viso pasaulio problema. Išmaniųjų tinklų, paskirstytos generacijos, mikrotinklų, atsinaujinančių energijos šaltinių integracija ir didelių energetinių sistemų plėtra neįsivaizduojama be elektros energetikos sistemų specialistų“, – įsitikinęs  G. Adžgauskas.

Jų trūkumo problemą sprendžia Lietuvos elektros energetikos asociacija kartu su Kauno technologijos universiteto Elektros energetikos sistemų katedra. Susidomėjusiems perspektyvia karjera siūloma rinktis šias bakalauro studijų programas:

„Elektros energetikos sistemos“ (video: https://youtu.be/Q1cCyDuFT2s)

Pasirinkęs šią programą, išmoksi projektuoti ir prižiūrėti elektros sistemas, tinklus ir elektrines, relinę apsaugą ir automatiką, taikyti informacines technologijas, išmanysi skaitmeninį valdymą energetikoje, elektros sistemų pereinamuosius procesus, aukštųjų įtampų techniką, elektros rinką ir energetikos ekonomiką.

\"Litgrid

„Elektros inžinerija“ (video: https://www.youtube.com/watch?v=q3LTX5UASLk)

Elektros inžinerijos programa skirta rengti aukštos kvalifikacijos specialistus, turinčius elektrotechnikos, elektromechanikos, elektros energetikos, elektronikos ir automatinio valdymo žinių, išmanančius galios elektroniką, energijos keitiklius, elektros mašinas, gebančius projektuoti ir eksploatuoti elektros bei elektronikos įrangą, spręsti jos gamybos problemas.

\"labor2\" \"laborat\"

„Atsinaujinančioji energetika“ (video: https://www.youtube.com/watch?v=7uwzGJOZQBA)

Studijų metu įgyjamos žinios apie alternatyvius, atsinaujinančius energijos šaltinius. Tai – itin aktuali ir perspektyvi energijos gavybos sritis. Remiantis Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos Atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo prognozių 2010–2020 dokumentu, iki šio dešimtmečio pabaigos bendrame galutiniame energijos suvartojime tokia energija sudarys daugiau nei 20 procentų.

\"vejo